Неврастенії

Неврастенія – це невроз, що характеризується поєднанням підвищеної збудливості із дратівливою слабкістю, підвищеною виснаженістю, розладами функцій вегетативної нервової системи. Симптоми цього неврозу різноманітні, але серед них є облігатні, які можна спостерігати у всіх хворих в розгорнутій стадії перебігу хвороби. Спочатку з’являються вегетативні розлади, вони першими сигналізують про перевантаження нервово-психічної сфери. Тут перш за все можна відзначити явища гіперпатії, що зумовлюють картину «дратівливої слабкості». Навіть при невеликому хвилюванні або легкому фізичному навантаженні у хворих виникає тахікардія з відчуттям сильного серцебиття, пітливість, у них холоднішають кінцівки, порушується сон, погіршується апетит.

Якщо неврастенію не лікувати, перераховані вище симптоми часто розширюються, наприклад, можуть закріплюватися істеричні реакції невротичного характеру. Розрізняють два варіанти неврастенії: невроз виснаження та реактивну неврастенію. Причинами першого варіанту є значні перевантаження – як фізичні, так і розумові. Причинами другого є вплив на хворого психотравмуючих чинників.

Крім того виділяють гіпостенічну та гіперстенічну неврастенію, хоча більшість спеціалістів схильні розглядати ці форми як етапи розвитку самого захворювання. Для гіперстенічної форми характерна дратівливість, підвищення чутливості до зовнішніх впливів, порушення уваги. При гипостенічнії формі переважає почуття втоми, млявість, зниження працездатності. Перебіг неврастенії може бути несприятливим, затягнутися внаслідок приєднання іншої невротичної симптоматики (окремі нав’язливі сумніви, побоювання та ін.). Останнім часом також використовуються терміни «синдром хронічної втоми», «невроз виснаження». У хворих на ці недуги під час обстеження виявляють пожвавлення сухожильних і періостальних рефлексів, тремтіння пальців витягнутих рук та повік, різко виражений дермографізм, гіпергідроз (особливо долонь), підвищений піломоторний рефлекс, тахікардію.

Для лікування неврастенії необхідно в першу чергу виявити причину захворювання. Дуже важливим також є режим дня, раціон харчування, прогулянки на природі, приємні емоції та санаторне лікування.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *